15 місяців тому
(31.03.2017)

Археологи проти селян: як рятували половецьку бабу

Статую половецької баби у селі Кохівка Павлоградського району знайшли ще в 1991 році, однак відтоді вона так і лежала у бур’янах біля вуличної вбиральні, поки місцевий мешканець Юрій Селін не побачив такі самі статуї в Дніпровському історичному музеї та повідомив, що в його селі лежить така ж скульптура. Відділ археології Національного історичного музею імені Яворницького звернувся до містян через Facebook з проханням допомогти зібрати кошти на маніпулятор, аби перевезти половецького воїна в музей. Потрібну суму археологам вдалося зібрати за день, і вони поїхали в село, аби забрати кам’яного ідола до музею.

«Сама статуя є класичним зразком половецької кам’яної пластики ХІ-ХІІІ ст. н.е., зображення воїна в сидячому положенні з чашею в руках, на спині зображення зачіски (довге волосся, заплетене в коси). На жаль, він без голови, і через те, що пролежав понад 20 років у неприйнятному середовищі (сирість, чагарники, що проростали крізь нього), – у дуже поганому стані та потребує невідкладних реставраційних робіт, або хоча б консервації в тому стані, в якому є зараз», — пояснив співробітник археологічного відділу Дніпропетровського історичного музею імені Дмитра Яворницького Василь Розтрьопа.

Історики завантажили дев’ятсотлітнього ідола на вантажівку, однак вони зіткнулися з несподіваним активним спротивом сільської громади. На дорозі рух машини зупинила староста Кохівки Надія Лєжнєва з вимогою надати необхідні документи на історичну знахідку. До неї приєднався заступник сільського голови Богданівської об’єднаної територіальної громади Сергій Безкровний з вимогою надати громаді офіційне клопотання, після чого його розгляне депутатський корпус і виконком громади. На аргументи істориків, що знахідка лежить просто неба 25 років і не стоїть на обліку громади, Безкровний відповів, що керівництво села не знало про кам’яного ідола, і заявив, що, можливо, громада сама створить музей, у якому розмістить знахідку. За його словами, все, що знаходиться на території громади, належить їй.

Після двогодинних суперечок на дорозі сторони конфлікту дочекалися прибуття сільського голови територіальної Богданівської громади Олексія Грищенка. Ситуацію вдалося вирішити після дзвінка до директора Дніпропетровського обласного центру з охорони історико-культурних цінностей Любові Голубчик і отримання факсом офіційного листа від історичного музею про гарантії зберігання половецької баби — громада відпустила історичну пам’ятку до Дніпра.

Тепер на кам’яного ідола чекає консервація у дворі Історичного музею та збір коштів на його реставрацію.

Поширити на Facebook Поширити на Twitter