23 місяці тому
(30.10.2018)

Унікальність і тематика новин у дніпровських онлайн-медіа: передруківки релізів і комунальні оголошення

82%  новин у дніпровських онлайн-медіа є передруківками з інших медіа, новин-релізів та офіційних повідомлень. Найбільшу кількість авторського контенту у Дніпрі генерує ресурс “Інформатор”, удвічі менше — сайт 056.ua, а замикає трійку ресурс “В городе”. Найменше авторських матеріалів генерують “Дніпровський міський сайт” та ресурс “Днепр інфо”.

 

Як демонструє аналіз тематики новин, частіше за все передруковують кримінальні новини і повідомлення про надзвичайні події та релізи обласної адміністрації, обласної ради та міської ради Дніпра. 14 % усіх проаналізованих новин складають технічні повідомлення про ремонтні роботи комунальних мереж та перекриття доріг.Такі результати моніторингу, що був проведений ІМІ у жовтні. Метою аналізу було дослідження тематики та унікальності новин. У Дніпрі досліджувались п’ять найвідвідуваніших регіональних онлайн-медіа згідно даних сервісу Similar Web та лічильників цих ресурсів: dp.informator.ua, gorod.dp.ua, dnepr.info, dp.vgorode.ua, 056.ua.  Усього було проаналізовано 500 новин, по 100 новин з кожного ресурсу, у період з 8 по 14 жовтня 2018 року.

 

Унікальність новин

 

У цій категорії досліджувалась кількість новин, написаних журналістами, та кількість новин-передруківок з інших медіа, новин-релізів, офіційних повідомлень.

 

Так, у Дніпрі найбільшу кількість авторського контенту генерує ресурс “Інформатор” — 57%. Більшу частину новин написаних журналістами із власними фото та відеозвітами, складають повідомлення про дорожньо-транспортні пригоди та інші надзвичайні ситуації, на які співробітники ресурсу виїжджають цілодобово.

 

На другому місці сайт 056.ua із 21% авторських новин, а на третьому ресурс “В городе” — 12%. Обидва ресурси здебільшого передруковують повідомлення прес-служби поліції та інших сайтів про кримінальні події та надзвичайні ситуації, а також повідомлення комунальних служб про ремонтні роботи і повідомлення міськради про перекриття автодоріг.

 

Ресурс “Дніпровський міський сайт” фактично не виробляє власного контенту, 98% новин це передруківки офіційних повідомлень та новин з інших ресурсів. На сайті “Днепр інфо” такого контенту 100 відсотків.

 

Тематика новин

 

Традиційно найпопулярнішою тематикою не лише для дніпровських, але й для усіх регіональних медіа в Україні, де проводився моніторинг, залишаються кримінальні новини та надзвичайні події. Таких повідомлень найбільше і на кожному окремо взятому сайті.

 

У Дніпрі — це 29% від загальної кількості проаналізованих новин. Найбільшим генератором таких повідомлень є ресурс “Інформатор”.

 

14% новин складають звіти міської та обласної влад про свою діяльність. Найбільше таких новин зафіксовано на “Дніпровському міському сайті” — кожне п’яте повідомлення.  

 

Ще 14% — це повідомлення комунальних служб про ремонтні роботи мереж, відключення світла/води, перекриття доріг. Лідером таких передруківок є сайт “В городе”.

 

10% новин присвячені новинам економіки та перебігу реформ; 8% — соціальній тематиці, а саме новинам освіти, медицини та уразливим групам; 7% — культурі.

 

Військовим подіям і  повідомленням про діяльність громадських організацій та волонтерів присвячено 3 відсотки новин.

 

Політичні новини, включаючі передвиборну агітацію, складають 3% від загальної кількості проаналізованих новин.

Найменше дніпровські онлайн-медіа писали про екологію та антикорупційні новини — таких повідомлень менше ніж піввідсотка.Висновки

 

Моніторинг унікальності\тематики новин став п’ятою хвилею дослідження ІМІ про дотримання професійних стандартів регіональними онлайн-медіа. Попередні моніторинги досліджували джерела інформації, маніпуляції у заголовках, емоційну лексику і оціночні судження та прозорість. Утім визначити якогось певного лідера у дотриманні професійних стандартів доволі складно, оскільки одні й ті самі медіа що демонструють високі показники у дотриманні одних стандартів, зовсім ігнорують інші. Так, наприклад, на сайті “Днепр інфо” були ідентифіковані абсолютно всі джерела інформації, і серед них не зафіксовано сумнівних, утім унікальність новин дорівнює нулю, у текстах використовується емоційна лексика та оціночні судження, а заголовки не завжди співпадають із текстом новин-передруківок та виглядають відверто маніпуляційними.

“Інформатор” є найбільшим генератором авторського контенту, але журналісти так само вдаються до емоційної лексики та посилаються на сумнівні джерела.

056.ua рідше за інших вдається до маніпуляцій у заголовках та емоцій у текстах, але є лідером по використанню сумнівних джерел.

Онлайн-ресурси “Дніпровський міський сайт” та “В городе” демонструють приблизно однакові середні показники по всім моніторингам. І жоден із перерахованих ресурсів, які є основними предметами дослідження у Дніпрі, не набрав максимальної кількості балів по стандартам прозорості.Валерія Мальченко, регіональна представниця ГО “Інститут масової інформації” у Дніпропетровській області

 

Даний матеріал підготовлено в рамках проекту «Розвиток відповідальних інтернет-ЗМІ», що реалізується ГО «Інститут масової інформації» за підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Інформація та погляди, висловлені в даному матеріалі, належать автору та не обов'язково відображають офіційну думку Міністерства закордонних справ Чеської Республіки.

 

Поширити на Facebook Поширити на Twitter